Kominek to nie tylko element dekoracyjny, szeroko stosowany w nowoczesnych typach wnętrz. To także źródło ciepła uzyskiwanego przez spalanie drewna. Wybór drewna opałowego ma wpływ na wydajność kominka oraz jego wygląd. Dlatego decyzja o tym, jakie drewno opałowe jest najlepsze do Twojego kominka, będzie miała wpływ na to, jak długo piec będzie działał. I oczywiście jak będzie wyglądał po kilku paleniach.
Czym można ogrzewać kominek?
Oczywiście klasyczny kominek nie kojarzy się z niczym innym niż z drewnem opałowym. Ale nowoczesne warunki życia dyktują swoje zasady i estetyczne piękno żywych płomieni. Konsument wymaga również, że okres pracy z jednego zapalonego drewna opałowego, będą tak długie, jak to możliwe.
Doprowadziło to do wprowadzenia drewna długo spalającego się w kominkach. Jest prasowanym paliwem przypominającym pelety, ale o większych rozmiarach. Niektórzy właściciele do opalania używają węgla.

Drewno kominkowe — jakiego rodzaju drewna użyć do kominka?
Najlepszym rodzajem drewna opałowego jest drewno twarde. Idealne jest drewno opałowe z buku i dębu; można też użyć akacji, osiki lub innego drzewa owocowego.
Niezależnie od wyboru drewna opałowego, istnieje kilka wymagań: musi być ono suche i niespróchniałe. Niektóre rodzaje drewna nie nadają się do palenia. Inne mają wysoką wydajność cieplną i palą się równomiernie bez iskrzenia. Wybierając odpowiednie drewno do kominka, należy wziąć pod uwagę jego właściwości spalania:
- Buk i dąb. Są uważane za „drewno elitarne”. Palą się gładko i jasno. Podczas spalania słychać przyjemny, równomierny dźwięk trzaskania.
- Drewno opałowe z buku ma prawie niezrównaną wydajność cieplną. Aby zapewnić równomierne spalanie, należy dobrze wysuszyć polana.
- Podobnymi cechami charakteryzuje się drewno opałowe dębowe. Jedyną wadą drewna dębowego jest jego stosunkowo wysoka cena i trudność w rozłupywaniu kłód. Drewno opałowe dębowe pali się długo i prawie nie wydziela dymu.
- Drewno owocowe — topi się jabłonią, gruszką i innym drewnem opałowym. Zaletą drewna owocowego jest przyjemny zapach, który unosi się w pomieszczeniu podczas jego spalania. Powszechne jest ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych drewnem opałowym z drzew owocowych. Z czasem w pomieszczeniu uwalnia się stały aromat drewna.
- Topola i lipa. Topole są ogrzewane wyłącznie w celach dekoracyjnych. Drewno spala się szybko i wydziela niewiele ciepła. Jeśli chcesz ogrzewać pomieszczenie drewnem topolowym, musisz upewnić się, że stale dokładasz drewno co 1-1,5 godziny. Mniej więcej tak samo wygląda sytuacja z lipowym drewnem opałowym. Drewno opałowe pali się słabo i szybko, praktycznie nie wydzielając ciepła ani dymu.
- Drewno opałowe z olchy i osiki ma wyjątkową cechę. Podczas spalania nie wytwarza się dym ani sadza. Co więcej, ogień wytwarzany podczas spalania olchy wypala sadzę znajdującą się w kominie. Zaleca się rozpalanie ognia przynajmniej raz na kilka tygodni przy użyciu olchy lub osiki, aby zapobiec osadzaniu się sadzy w wewnętrznej przestrzeni komina.
- Drzewa liściaste— leszczynę, akację, czereśnię i brzozę można ogrzewać drewnem, które łatwo się ścina. Drewno jest dobre do cięcia. Akacja wyróżnia się silnym żarem emanującym z węgli. Drewno opałowe z brzozy pali się dobrze nawet wtedy, gdy jest mokre, ale należy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza i odpowiednie właściwości ciągu. Brak tlenu prowadzi do powstawania smoły brzozowej w dużych ilościach.
Czym palić w kominku z szybą?
W kominkach z obudową szyba panoramiczna pozostaje czysta przez wiele lat, w innych po kilku paleniach pojawia się sadza. Na czystość szyby ma wpływ jakość paliwa. Właściciele kominków z przeszklonymi powierzchniami muszą szczególnie uważać na jakość drewna opałowego.
Należy stosować specjalne rodzaje drewna, aby uniknąć palenia szkła. Rekomendacje specjalistów pomagają uniknąć typowych błędów:
- Gatunki drewna. Niektóre rodzaje drewna są uważane za bezdymne. Optymalne są osika i olcha. Jeśli nie ma możliwości ich zastosowania, w kominku z szybą lepiej jest palić drewnem opałowym z twardego drewna: buku, dębu. W takim przypadku należy profilaktycznie stosować drewno opałowe z osiki. Podczas wypalania sadza i dym będą się całkowicie wypalać z paleniska.
- Wilgoć. Każde paliwo stałe o wilgotności powyżej 20% zaczyna intensywnie dymić i wydzielać sadzę, która osadza się na szybie. Drewno opałowe nadające się do spalania jest wysuszone w ciągu roku, w warunkach naturalnych. Suche drewno opałowe nie dymi, pali się równym płomieniem.
- Zawartość żywic. Palenie w kominku z panoramiczną szybą drewnem iglastym i oczekiwanie, że pozostanie on czysty, jest nierealistyczne. W kominkach typu zamkniętego nie należy używać do palenia drewna świerkowego i sosnowego.

Jak prawidłowo układać drewno w kominku?
Aby zapewnić spokojne palenie i szybki zapłon płomienia, należy nauczyć się prawidłowego układania drewna w palenisku. W tym celu należy wykonać kilka czynności:
- Prace przygotowawcze — lepiej, aby wielkość drewna opałowego była mniej więcej taka sama. Drewno opałowe powinno być o 5 cm mniejsze niż głębokość paleniska. Niektórzy producenci sprzedają wstępnie skalibrowane drewno opałowe odpowiednie do większości typów kominków. Przed rozpoczęciem ogrzewania należy otworzyć drzwiczki paleniska.
- Umieszcza się podkład lub drewno opałowe, które w rzeczywistości jest suchymi wiórami drzewnymi ułożonymi w stosy w taki sposób, aby między patykami był swobodny przepływ powietrza.
- Na szczycie paleniska należy ułożyć polana w odległości 15 cm od siebie. Służą one jako podstawa przyszłego „miejsca na ognisko”.
Ja najczęściej wybieram topolę i jestem bardzo zadowolony. Super się pali, nic nie brudzi za wiele i ogólnie wszystko na plus. Także polecam spróbować.